Pierwsza pomoc

Stołeczne eliminacje do II Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Data publikacji 28.05.2014

Zgodnie z założeniami regulaminu, głównym celem tej ogólnopolskiej imprezy jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz upowszechnianie idei i zasad udzielania pierwszej pomocy, a jej uczestnikami policjanci realizujący podstawowe zadania w służbach prewencyjnych, posiadający aktualne uprawnienia ratownika wynikające z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W tym roku udział wzięło 14 drużyn - o trzy więcej, niż podczas pierwszej edycji.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym włączyła Policję w system Państwowego Ratownictwa Medycznego jako służbę powołaną do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dlatego też coraz większa liczba funkcjonariuszy przechodzi specjalistyczne szkolenie, które kończy się uzyskaniem tytułu ratownika.

Eliminacje wojewódzkie w garnizonie stołecznym zorganizowali eksperci Wydziału Doskonalenia Zawodowego. W ostatni piątek, 23 maja br., w szranki stanęło 14 dwosobowych drużyn, które wzięły udział w dwóch konkurencjach: teście wiedzy oraz symulacji interwencji połączonej z udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po niemal całodniowych zmaganiach zwyciężli funkcjonariusze z Oddziału prewencji Policji w Warszawie - st. sierż. Kamil Lubowiecki i st. sierż. Marek Bogdański, którzy reprezentować będą garnizon podczas finału w Słupsku. Nagrody za zwycięstwo wręczał Naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego mł. insp. Jarosław Bieliński.

Klasyfikacja generalna wyglądała nastepująco:

1. OPP w Warszawie

2. KRP III

3. KPP Pruszków

4. KPP Mińsk Maz. - ex aequo z KRP I

6. KPP Legionowo

7. KRP IV

8. KRP II  - ex aequo z KPP Piaseczno

10. KRP VII  - ex aequo z KP Rzeczny oraz KPP Wołomin

13. KRP VI

14. KPP Otwock

W teście wiedzy bezkonkurencyjni byli funkcjonariusze z Pruszkowa (przed KRP III i OPP), a w scenkach praktycznych tryumfował zespół ratowników z Oddziału Prewencji Policji, którzy wyprzedzili na podium kolegów z KRP III i komendy w Mińsku Mazowieckim. Serdecznie gratulujemy!

PM / zdj. P. Maciejczak i K. Bucholc